SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ
Etkinlikler

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü 4. Sınıf öğrencileri tarafından Öğr. Gör. Derya ÇELİK önderliğince “Koleksiyon Hazırlama” dersi kapsamında hazırlanan “Festival” temalı mezuniyet defilesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Mehmet OKKA, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nurgül KILINÇ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zuhal TÜRKTAŞ, Öğretim Elemanları, öğrenciler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.  

Katılımın yoğun olduğu defilede; Holi, Dragon,  Venedik, Kelebek ve Müzik Festivali gibi dünyanın çeşitli yerlerinde kutlanan pek çok festivalden ilham alınarak 22 öğrenci tarafından hazırlanan ve 43 kıyafetten oluşan Koleksiyon Üniversitemiz Kültür ve Sanat Merkezinde davetlilere sunuldu.

Moda dünyasına adım atmaya hazırlanan genç tasarımcıların heyecanı görülmeye değerdi. Her biri büyük bir emeğin ürünü olan tasarımlar izleyicilerden büyük beğeni ve alkış aldı.

 

  

 

Fakültemiz Öğr. Gör. Atıf ATALAYER, Öğr Gör. Sema ÖZ ve Arş. Gör. Dr. Meral İŞLER katkılarıyla Kumaş Boya Baskı Teknikleri ve Özgün Baskı Resim Dersi 2018-2019 Bahar Dönemi Öğrenci Çalışmaları Sergi ve Defilesi 18.04.2018 tarihinde Fakültemiz giriş katında gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

Fakültemiz El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Davetli Karma Sergisi 8-17 Mart 2017 tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

 

Fakültemiz Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şerife GÜLCÜ YILDIZ'ın hazırladığı "Kreatif Dokunuşlar" isimli kişisel sergi 27-Mart 3-Nisan 2017 tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde açıldı.

Fakültemiz Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Emine Esirgenler'in hazırladığı "Dünden Bugüne" Deryada Damla isimli artık ve atıkların tasarımda değerlendirilmesi konulu konferans ve workshop 31-Mart 2017 tarihinde Yunus Emre Kültür Merkezi Konferans Salonu Troslar/Mersin'de gerçekleştirilmiştir.

Fakültemiz El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü öğretim üyesi  Doç. Dr. Nihan Semen ERSÖZ UZAR'ın hazırladığı kişisel "Resim Sergisi"  03-Nisan 07-Nisan 2017 tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde açıldı.

Fakültemiz Seramik Tasarımı Bölümü Araştrma Görevlisi Hasan Numan Suçağların'ın hazırladığı kişisel "SeramikSergisi" 

6 Nisan 2017 saat 18.30’da İstanbul Beyoğlu D’ART Galeri’de açılmış olan seramik sergisi Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Seramik Tasarım Bölümü OYP Araştırma Görevlisi Hasan Numan SUÇAĞLAR’ ın ilk kişisel sergisidir. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlik Programında eğitim alan Numan şu an tez aşamasının sonuna gelmek üzeredir. Başarılı bir eğitim dönemi arkasından Selçuk Üniversitesine dönmeye hazırlanan Numan sanata yönelik umut ve beklentilerle doludur. Sergisinde ahşap ve paperclay seramiği bir araya getirerek orijinal tasarımlarıyla ilgi çeken genç sanatçı sergi konseptini şu şekilde açıklamaktadır:

“Sanatı; görmek, sorgulamak ve yaratmak olarak gören genç sanatçı ilk kişisel sergisinde ‘Gördüklerimiz mi düşüncelerimizi etkiler? Düşüncelerimiz mi gördüklerimizi etkiler?’ sorunsalına kendine özgü anlatımlarla yaklaşıyor. Sanatçı, antik kentlerin getto mahallelerinin varoşlara, varoşların günümüz Kitchleşen lüks mahallelerine dönüşmesiyle oluşan yeni kent hafızasını plastik dokunuşlarla gözler önüne seriyor”.

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Seramik Tasarım Bölümü OYP Araştırma Görevlileri Selim ÇİNAR ve Onurcan ERDAL 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında açılan “Gülümse Mona Lisa” Karma Seramik Sergisine katılmışlardır. Büyük ilgi gören bu sergi 2-18 Mart 2017 tarihlerinde Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi Abidin Dino Sergi Salonunda gerçekleşmiştir.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Seramik Tasarım Bölümü OYP Araştırma Görevlisi Hasan Numan Suçağlar 10. Uluslararası Muammer Çakı Seramik Yarışması, "Serbest Seramik" Dalında Başarı Ödülü kazanmıştır. Hasan beyi yürekten kutlar, başarılarının devamını dileriz. 

Fakültemiz Seramik Tasarım Bölümü öğretim üyeleri Prof. Mezahir Ertuğ AVŞAR tarafından 28 Nisan 2017 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Kültür-Sanat Araştırma ve Uygulama Merkezinde “Yaratılış Simgeleri” konulu ve Doç. Dr. Lale AVŞAR tarafından 3 Nisan 2017 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünde “Selçuklu Öncesi İslam Seramik Sanatında Türk Sanatı Etkileri” konulu konferanslar verilmiştir.

Fakültemiz El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü tarafından Renk-Doku Uluslararası Jürili Karma Sergi 17-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.