Etkinlik Takvimi
28.05.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Mezunlar Sergisi Sanatseverlerle Buluştu
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 19.04.2017 11:58:00

 

 

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğrencilerinin ‘2015-2016 Mezunlar Sergisi’ açıldı. Tezhip, hat, minyatür, çini, kalem işi, halı kilim, eski kumaş desenleri ve cilt eserden oluşan 36 eser sanatseverlerle buluştu.

 

 

Fakültenin sergi salonunda gerçekleşen açılışa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mehmet Okka ve Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Ahmet Dalkıran ve Doç. Dr. Mehmet Lütfi Hidayetoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Dönmez ve Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Cebirbay, Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zuhal Türktaş, İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş, Selçuk Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayrettin Hayrullah Sofuoğlu,  öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

 

Serginin açılışında tanıtım konuşması yapan Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zuhal Türktaş, “Her yıl gelenekselleşen sergimiz 36 eserden oluşuyor. Sergimizde eser çeşitliliğimizin genişlediğini ifade etmek istiyorum. Tezhip, hat, minyatür, çini, kalem işi, halı kilim, eski kumaş desenleri ve bir tane de bölümü temsilen cilt eserimiz bugün sergileniyor. Son dönemlerde özellikle geleneksel sanatlara duyulan ilgilinin hepimiz farkındayız. Bu anlamda bu güzel kalabalığı burada görmek de bizi çok mutlu etti. Bu konuda bizi yalnız bırakmayanlara ve emeği geçen öğrencilerime çok teşekkür ederim” diye konuştu. 

 

 

Açılışta söz alan Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mehmet Okka, “Diğer bölümlerimiz gibi bizim Geleneksel Türk Sanatları Bölümümüz de son derece güçlü. Tüm öğretim üyelerimizin gayretli çalışmalarıyla etkinlikler ve sergiler arka arkaya geliyor. Bundan sonra fakültemizi daha da güçlendirmek ve uluslararasılaşmak adına bu tür faaliyetlerimize daha da önem vereceğiz. Emeği geçen öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Keşke biz de bu sanatlarda birer öğrenci olabilseydik diyerek sözüne başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara ise, “Güzel bir kültür bahşetmek için çalışan herkese çok teşekkür ederim. Üstad Necip Fazıl Kısakürek, ‘Şiir koskoca bir okyanusu bardağa sığdırma sanatıdır’ derdi.  Sizin de yaptığınız eserler de koskoca bir dünyayı bir ‘Elif’in üzerine yükleyebilme, koskoca bir aleme bir gülün rengini koyabilme kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Keşke biz de bu sanatlarda birer öğrenci olabilme, diz çöküp bu konuyu çalışabilme saadetine ve mutluluğuna eriyor olabilseydik. İçerimizdeki var olan kültürün bir sonraki nesle aktarılmasında buradaki arkadaşlarımızın ortaya koydukları eserlerin çok büyük bir ehemmiyeti olduğunu unutmamak lazım. Ben de geleneksel sanatlarımızdaki inceliği, güzelliği ve bu konuyu da sürdürebilme gayretinden dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Elinize ve yüreğinize sağlık” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri eserleri inceleyerek bilgi Doç. Dr. Zuhal Türktaş’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.  

 

 

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk